Menu

strasznasztuka

Blog Izy Kowalczyk o sztuce i kulturze popularnej

Opowieści "dzikiego luda"

izakow2

Obiecałam Ali, że napiszę o wątku postkolonialnym na Documentach XII. Nie jest to łatwe zadanie, bo ten watek nie jest jednolity. Ma wiele odmian: prześmiewczo-ironiczną, antropologiczną, realistyczną, żałobną, antyglobalistyczną itp.

 

 

Może zacznę od tej pierwszej odmiany i od jednej tylko pracy wideo pt. „Funk Staden” duetu Dias & Riedweg. Jest ona eksponowana w Schloss Wilhelmshöhe, obok dzieł starych mistrzów, w stałej kolekcji malarstwa europejskiego, co oczywiście w kontekście omawianego wątku ma niebagatelne znaczenie. W Schloss Wilhelmshöhe umieszczono jedną z głównych wystaw Documenta XII (pozostałe miejsca to Muzeum Fridericianum, Aue Pavillon, Neue Galerie oraz Documenta Halle).


Ten wątek postkolonialny odegrał bowiem ważne znaczenie dla samej konstrukcji wystawy, wprowadzając w zastany porządek kontrdyskursy, łamiąc jednolity dyskurs dominacji i władzy (której symbolem jest już sama monumentalna, ciężka architektura zamku w Kassel).


 

Ekspozycja w Schloss Wilhelmshöhe najbardziej akcentuje związki międzyobrazowe, ale zarazem podkreśla kulturową inność. Tyle tylko, że ta inność, nie została wzorem innych przedsięwzięć, zgromadzona w jednym, zamkniętym miejscu, oddzielona od reszty kultury, a więc tym samym zgettoizowana (tak często działo się chociażby w przypadku sztuki kobiet i prezentujących ją wystaw). Nie jest to więc inność przeciwstawiona dominującej kulturze, ale wręcz odwrotnie – prowadząca z nią dialog, polemikę, korzystająca z tej samej ikonografii (nie ma przecież, choć niektórzy w to wierzyli, możliwości stworzenia innego języka), a zarazem przetwarzająca tę ikonografię, wzbogacająca ją i różnicująca. I to właśnie w ten sposób, poprzez ironię i subwersję następuje rozbijanie dominującego kulturowego dyskursu i jego rozchwianie.


Tak dzieje się między innymi w wideoinstalacji Dias & Riedweg pt. „Funk Staden” z 2007 roku, która prezentowana jest na trzech przylegających do siebie ekranach (które w połączeniu przypominają trochę otwartą księgę. Klimat pracy tworzy pulsowanie obrazu i gorącej muzyki.
Film ten odwołuje się do opisów XVI-wiecznego podróżnika pochodzącego z okolic Kassel Hansa Stadena, którego statek rozbił się u wybrzeży dzisiejszej Brazylii, został pojmany przez Indian Tupinambas, ale następnie puszczony wolno (co wydaje się dość tajemnicze, biorąc pod uwagę rzekomą krwiożerczość tych, którzy go pojmali).Jego bogato ilustrowane wspomnienia zapisane w „Wahrhaftige Historia” pełne są utartych stereotypów na temat „dzikiego luda”, dzikich, impulsywnych, zwierzęcych kanibali.Dias & Riedweg w odwołaniu do tej historii, stworzyli pracę wideo ilustrującą współczesne tańce młodych wyznawców muzyki funk, które odbywają się w miejscach opisanych przez Stadena. W sposób ironiczny, w gorących rytmach muzyki odgrywają oni opisane przez podróżnika rytuały, imitują kanibalizm, dzikość, seksualność i zwierzęcość.Współczesne sceny przeplatane są z ilustracjami z książki Stadena. Tutaj ci, którzy byli kolonizowani sami przedstawiają kolonialny dyskurs (odgrywają go, performują, ale przy użyciu własnych środków) i zajmują w ten sposób miejsce podmiotu sprawczego. Przedmiotem opisu jest tu raczej opowieść Stadena oraz utarte przekonania białego człowieka na temat „dzikiego luda”. Jednocześnie ta praca pełna jest humoru, ironii i lekkości.A o dialogu tej pracy z miejscem, napisała Monika Branicka: „obok wideo Dias&Riedweg, które poprzez odniesienia do współczesnych dyskotek rekonstruowało rytuały dawnej Brazylii opisane przez XVI-wiecznego podróżnika z Kassel, wisiały skromnie holenderskie obrazy z ekscesami w karczmach”.

Komentarze (2)

Dodaj komentarz
  • ala_k_b

    Dzięki! :)
    A na gender.blox i u mnie na nowym mieszkaniu orientalizm w akcji... Iza, Ty będziesz wiedzieć, jak to jest w recepcją Edwarda Saida w Polsce? Czy ktoś go w ogóle czyta lub komentuje?

  • izakow2

    Alus, jestem troche out i niestety niewiele wiem. Lece sprawdzac ten orientalizm.
    papa

© strasznasztuka
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci