Menu

strasznasztuka

Blog Izy Kowalczyk o sztuce i kulturze popularnej

Genderqueer u Kubiak/Krawczyk

izakow2

Rzadko piszę o malarstwie, czasami podoba mi się jakiś obraz, ale jakoś tak mam, że malarstwo mnie nie urzeka. Z wyjątkami oczywiście.Od jakiegoś czasu przyglądam się malarstwu Wojciecha Kubiaka i Lidii Krawczyk. Tworzą oni wspólnie niezwykłe obrazy mające coś z klimatu płócien Luciena Freuda (wnuka słynnego Zygmunta).
I. i L., 2007Trochę w tym jest fotorealizmu, trochę perwersji, trochę brutalizacji malarstwa. I wszystko to sprawia, że powstają niezwykle ciekawe obrazy, mające to "coś".Ich tematem bywa samotność, trudność dopasowania się do swego ciała, niekiedy niezdarna seksualność, czasem nuda, ale również gra z własną płcią, jak w prezentowanych obrazach z cyklu "Genderqueer". Tu wszystko wydaje się iluzją, a może wręcz symulacją - i płeć, i samo malarstwo. Uległy zmieszaniu ze sobą cechy fotografii (te ciemne okulary na portrecie poniżej!) i obrazu z jednej strony, a z drugiej - płci żeńskiej z męską. I powstały w ten sposób hybrydy, tajemnicze byty z obszaru "pomiędzy".
B., 2007I dlatego bardzo mnie ucieszyło, że Kubiak/Krawczyk otrzymali Grand Prix 38 Biennale Malarstwa Bielska Jesień.Gratulacje!!!

Komentarze (6)

Dodaj komentarz
 • ala_k_b

  A ja mam chwilowo dosyć pisania - i malowania - pod akualne trendy trendy... Ciekawe, co zostanie z tych płócien za jakieś 8 lat? Znak, że ktoś w Polsce wiedział, co to gender i co to queer? I co z tego wynika?

  z odrobiną znużenia ;), nieustannie ciepło...

 • Gość *.neoplus.adsl.tpnet.pl

  Czy tematatyka genderowa i queerowa jest trendy? W Polsce? To przejdź się po galeriach (ale nie tylko, wystarczy na uczelnię polską zajrzeć), spytaj czy chcą pokazywać sztukę pełną queerowych treści. A z tych plócien pozostaną po prostu dobre portrety! Prześledź sobie Alu stan polskiego malarstwa na chwilę obecną, a ujrzysz w tych obrazach coś więcej niż wątpliwą "modę". Gratuluję wygranej, a przede wszystkim gratuluję konsekwencji i wbrew wszelkim modom i trendom -wydeptywanie własnej ścieżki.

 • izakow2

  Zgadzam sie z poprzednia wypowiedzia, bo jesli tematyka queerowa i genderowa pojawia sie w sztuce polskiej (ostatnio dosc rzadko), to przede wszystkim w fotografia czy wideo (vide: Kozyra i "W sztuce marzenia staja sie rzeczywistoscia").
  W malarstwie ten temat raczej sie nie pojawia i to nie tylko w malarstwie polskim. Dosc duzo obrazow bylo na ostatnim Biennale Weneckim, ale to bylo przede wszystkim malarstwo o malarstwie. Dla mnie wprowadzenie tej tematyki do malarstwa jest istotnym przelamaniem pewnych konwencji przedstawiania. Zwlaszcza, ze jak pisalam, w ogole mamy do czynienia w tych obrazach z przekraczaniem granic. Ale oczywiscie, nie kazdemu podoba sie to samo ;-)
  Pozdrawiam serdecznie

 • Gość: [Pauli] *.w90-48.abo.wanadoo.fr

  Bardzo mi sie podoba Twoje spojrzenie na swiat, czesto tu zagladam i nie "wpadam" a zastaje na dluzej ;)!

  Zapraszam takze do mojego nowego bloga :
  artwomen.blog.onet.pl/

  Pozdrawiam cieplo !

 • ala_k_b

  Punkt widzenia zależy od punktu siedzenia - to a propos komentarzy nr. 2 i komentarza Izy. Racja - na świecie tematyka queer i gender *była* trendy. Teraz *jest* passe. W Polsce *jeszcze nie jest* trendy - jesli wierzyć w to, co mówicie. I może nigdy nie będzie. I co z tego wynika? Ok, bedzie ladny portret fotograficzny. Super. Relacja władzy nad się od tego rozjedzie na ament. Czy to jest, a propos, sztuka politycznie zaangażowana?

  Widzisz, Iza, ja się teraz zmagam z wiadomym tekstem i jedyna konkluzja - z mojej perspektywy badawczej - to że artyści rozumieją, co mówili Butler, Lacan i Źizek. Może to wystarczy, żeby ekscytować się tym *tu*. Czy myślisz, że to wystarczy, żeby ekscytować się tym *tam*? Trochę mi ręce opadają. No i tak w ogóle... who cares?

  ciepło,

 • Gość *.neoplus.adsl.tpnet.pl

  Nie podzielam entuzjazmu PT Blogierki [cały blog na VI +]. 2 x K. to nie to. To już było i, chyba, nie wróci. I tak będzie lepiej. Pozdrowienia. Henryk Piecuch

© strasznasztuka
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci