Menu

strasznasztuka

Blog Izy Kowalczyk o sztuce i kulturze popularnej

Alternativa w Stoczni Gdańskiej

izakow2

26 maja rozpoczęła się w Gdańsku już kolejna edycja Międzynarodowego Festiwal Sztuk Wizualnych Altenativa. Na terenie Stoczni Gdańskiej można oglądać dwie wystawy: Materialność oraz Wyspa. Teraz jest teraz.


O pierwszej z nich organizatorzy piszą:


"Co to jest materia i materiał? W świecie, w którym nawet komórki ciała stają się przedmiotem działań nauki a zarazem obrotu komercyjnego, nawet ludzkie ciało staje się materiałem. Otaczają nas rzeczy i substancje, używamy ich a one wpływają na formy naszego działania, Czym jest dzisiejszy materializm? Materialność, zgłębia wizualne, zmysłowe, przekształceniowe, polityczne i naukowe zdolności materiałów. To rozmieszczone w przestrzeni wystawy badanie, stanowi próbę uchwycenia namacalności, akumulacji, zagęszczania i przekształceń z punktu widzenia politycznych, naukowych, performatywnych i eksperymentalnych możliwości, jakie stwarza materialność."


W gruncie rzeczy jednak obie wystawy można odnieść do historii tego miejsca, z jednej strony do historii Stoczni Gdańskiej, a z drugiej – samego Instytutu Sztuki Wyspa oraz związanych z nim artystów. Można postawić tu pytania o specyfikę miejsca, jego materialność, przechowywaną przez to miejsce pamięć, a także o jego kapitał symboliczny.


Zakorzenienie Instytutu Sztuki Wyspa w obszarze Stoczni wskazuje na potencjał sztuki do rewitalizowania przestrzeni. Nie chodzi jednak o znaczenia rewitalizowania, jakie temu terminowi nadały neoliberalne praktyki nastawione wyłącznie na zysk, przyczyniające się do społecznych wykluczeń oraz wymazujące symboliczne znaczenia miejsc. W przypadku Festiwalu dzieje się rzecz odwrotna, a mianowicie wydobywanie tego symbolicznego potencjału. Prace pokazane na wystawie Materialność odnoszą się między innymi do przetwarzania materii, jej wykorzystania, ale także do wymazywania, niszczenia, znikania. Najbardziej porusza film Michała Szlagi ukazujący programowe niszczenie stoczni gdańskiej postępujące wraz z przekształcaniem jej w obszar nowych inwestycji, a więc zamienianiem go w neoliberalną enklawę. To chyba największy paradoks historii, że kolebka Solidarności, jaką jest Stocznia w Gdańsku stanie się miejscem dostępnym tylko dla wybranych, reprodukującym nowe klasowe podziały. 


Film Szlagi pokazuje, jak likwidowane są hale, ale także dźwigi nadające temu miejscu specyficzny klimat oraz będące nieodłącznym elementem industrialnego pejzażu Gdańska.


Stocznia Gdańska, fot. Michał Szlaga

 

Poniżej fotki kilku prac oraz zdjęcia z otwarcia wystawy:

 

 

 

Katarzyna Józefowicz, Widoki

 

 

Grzegorz Klaman, Maszyny wracają do fabryk

 

 

Patricia Azevedo Santos, Wymazywanie: studium nr 1, dokumentacja projektu "Zniknięcie"

 

 

Sjef Henderickx, Wejście/wyjście

 

Artysta wykorzystuje tutaj papiery znalezione na terenie Stoczni, przerabiając je na pulpę, a potem na brykiety, które mogą być używane do podtrzymywania ognia w piecach. Wpisuje się to w jego inne projekty przerabiania papierowych archiwów, co powoduje zarazem znikanie zapisanych w nich informacji.

 

 

Marti Guixe, Związana Tizio (jest to lampa, która niesamowicie komponuje się z widocznym przez okno żurawiem)

 

 

Otwarcie wystawy

 

Aneta Szyłak

 

 

Z Małgorzatą Tarasiewicz, Ewą Graczyk i Wandą Nowicką

 

 

Widok Stoczni (który za jakiś czas może być już niemożliwy do zobaczenia)

 

 

Przed bramą z przywróconym napisem: im. Lenina

 

 

Komentarze (7)

Dodaj komentarz
 • Gość: [schody_do_nieba] *.acndigital.net

  Migawki z zycia wyzszych sfer. Janek Wisniewski pad.

 • Gość: [JaJa] *.dynamic.chello.pl

  Fajna relacja - a jakie wrażenia? Coś od siebie. Warto iść czy nie :)?

 • izakow2

  Oj, no pewnie, że warto. Gdyby tak nie było, to bym nie pisała. Choć powiem na ucho, że mnie najbardziej przyciągało otoczenie, a więc krajobraz stoczni, ale to było też za sprawą wystawy, a przede wszystkim pracy Szlagi. Ale może to także siła tych prac, takich bardzo mocno site-specific. Pozdrawiam i namawiam do pójścia.

 • Gość: [schody_do_nieba] *.acndigital.net

  Zamierzacie otworzyc tam jakas produkcje? Teren do zwiedzania chociazby? Projekty ktore pani przedstawila moga byc dobre same w sobie, to znaczy w kategoriach sztuki, ale gdzie ta rewitalizacja?

 • Gość: [schody_do_nieba] *.acndigital.net

  Ostatni dobry pomysl na lewice przedstawil Steven Spielberg w filmie "Lista Schindlera". Jest to jednoczesnie najlepszy pomysl na zarabianie pieniedzy.

 • Gość: [monika] *.ptim.net.pl

  Nie mogę znaleźć żadnego kontaktu do Was. Czy moge prosić o maila? piszedomonii@vp.pl

 • joe255

  dla mnie - Szalaga rządzi :-)

© strasznasztuka
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci