Menu

strasznasztuka

Blog Izy Kowalczyk o sztuce i kulturze popularnej

Artmix o rzeczach - call for papers

izakow2

 

Zapraszamy do nasyłania propozycji artykułów do kolejnego numeru „Artmixa”:

 

nr 33(23) „Rzeczy”

 

Ukazały się już trzy numery „Artmixa”, których problematyka wiązała się z posthumanizmem – najwcześniejszy skupiał się na antygatunkowizmie, który wpisuje się w nurt animal studies, kolejny numer dotyczył szerszej problematyki posthumanizmu przyrodniczego, późniejszy numer natomiast traktował o cyborgach, a zatem temacie, który można zaliczyć do posthumanizmu technologicznego.

 

Posthumanizm w swych szerokich zainteresowaniach nie-ludzkimi bytami uwzględnia także rzeczy, które, wbrew pozorom, wcale nie są bierne, lecz mają znaczący wpływ na życie ludzi i (innych) zwierząt. Rzeczy, na co wskazują tacy badacze jak Arjun Appadurai, posiadają swoje biografie, które łączą się z biografiami ludzi, uwikłane są też w życie społeczne. Słowo rzecz oznacza przedmiot, coś namacalnego i konkretnego, ale jest też pojęciem ogólnym, abstrakcyjnym oznaczającym po prostu coś, sprawę, ideę, problem.

 

Rzeczą – obiektem zazwyczaj jest też dzieło sztuki, zaś w historii awangardy zwyczajny przedmiot wyniesiony został do rangi dzieła, jak miało to miejsce m.in. w przypadku ready mades. Również współczesna sztuka wykorzystuje rzeczy w bardzo dosłowny sposób, ukazując m.in. ich znaczenie w życiu społecznym. Interesują nas teksty, które wskazują na sprawczość rzeczy oraz odkrywają ich biografię, w szczególności w obszarze sztuki, a także różnorodność funkcji i znaczeń przypisywanych rzeczom w sztukach wizualnych, w tym status gotowego przedmiotu jako dzieła sztuki i dzieła sztuki jako przedmiotu – materialnego obiektu. Zachęcamy także do zastanowienia się nad tradycją martwych natur i współczesnymi wizerunkami rzeczy w sztuce.

 

Proponujemy zastanowienie się na następującymi problemami:

 

Rzeczy w perspektywie posthumanistycznej

Rzeczy jako nie-ludzkie byty

Sprawczość rzeczy

Biografie rzeczy

Znaczenie rzeczy w życiu społecznym

Status rzeczy w sztuce

Ready mades

Rzeczy w martwych naturach

Dawne i współczesnej wizerunki rzeczy

 

Teksty o długości 5-8 stron prosimy nadsyłać na adres artmix_obieg@tlen.pl  lub bezpośrednio do redaktorek do 20 maja 2014.

 


 Praca Elżbiety Jabłońskiej z wystawy "Smakołyki" (Arsenał, Poznań), 2010.

 

Komentarze (6)

Dodaj komentarz
 • Gość: [andrzej biernacki] *.neoplus.adsl.tpnet.pl

  Iza. Uwielbiam tę Twoją minę naukowca sztuki. A wraz z nią, te podpisy: posthumanizm, posthumanizm technologiczny, perspektywa posthumanistyczna, ready mades studies etc. etc. pod zdjęciem kąta w ciucholandzie. Cymelia! Za darmo proponuję: zmień artmix na szmatex

 • max.dogin

  Panie Andrzeju!

  Jest także możliwy inny scenariusz:

  Jeśli "trzy numery "Artmixa", których problematyka wiązała się z posthumanizmem - najwcześniejszy skupiał się na antygatunkowizmie, który wpisuje się w nurt animal studies, kolejny numer dotyczył szerszej problematyki posthumanizmu przyrodniczego, późniejszy numer natomiast traktował o cyborgach, a zatem temacie, który można zaliczyć do posthumanizmu technologicznego", to istnieje usprawiedliwione posądzenie, że teraz w imię idei transhumanizmu - idei polepszenia człowieka za pomocą Converging Technologies - zarówno redaktorki, jak i autorzy/ki nadesłanych tekstów do "Artemixa" są androidami, rodzajem robotów z ksiązki "Do Androids Dream of Electric Sheep" Philipa K. Dicksa, którzy/re nie odróżniają się wyglądem zewnętrznym i swoim życiem emocjonalno-uczuciowym od ludzi. Dostarczają opini publicznej dowody na to, że istnieją i ich ezystencje na kuli ziemskiej (dokladniej: w Poznaniu) traktować należy na równi z egzystencja człowieka (obywatela Poznania). Mało tego, pytają: Co wlaściwie różni ich-nieludzi od prawdziwych ludzi? Albo w przypadku pytania o sztukę: Co wlaściwie różni sztukę androidów od sztuki czlowieka?

  Pozdrowienia z Hamburga - max dogin :)

 • Gość: [gość niedzielny] *.neoplus.adsl.tpnet.pl

  i nie zapominajmy o gender studies !!!!
  ->Znaczenie rzeczy w życiu społecznym ?
  -mój temat :obieranie cebuli oraz konsumpcja bimbru z truskawek z jednoczesną kontemplacją dzieł Diego Velázqueza...
  a mam już 20 stron A4 i nie poprzestanę na tym ...:)
  jednocześnie zwracam się uprzejmie o dofinansowanie ,aby bardziej zgłębić temat...

 • Gość: [schodydonieba] 142.243.254.*

  A pan Biernacki to pan artysta? Czy artysta Pan?

 • max.dogin

  Przyznam się, jestem tą wiadomością mile zaskoczony i czy potwierdza ona zarazem moje posądzenie w poprzednim komentarzu?

  W środę 9 kwietnia 2014 pani Ewa Wójtowicz miała wykład "Czy robot może być artystą a maszyna dziełem sztuki?" w ramach udziału Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu w XVII Poznańskim Festiwalu Nauki i Sztuki.

  "Tematyka wykładu: Sztuka nowych mediów często wykorzystuje narzędzia samodzielne i działające bez kontroli artysty, jakimi są roboty. Również automaty, maszyny, obiekty kinetyczne (ruchome) i obdarzone tzw. sztuczną inteligencją bywają dziełami sztuki..."

  :):):):)

  Pozdrowienia z Hamburga - max dogin :)

 • gizastan

  Pamietam bardzo dobrze, jak Artmix bodaj 4 lata temu zrobił Krzesła Biurowe Łódź i Wisła i byłem pod ogromnym wrażeniem!

© strasznasztuka
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci